دانش تکنولوژیراهنمای استفاده

نکاتی برای افزایش عمر لپ تاپ

افزایش عمر لپ تاپ

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها وسایلی هستند که می‌توان از آن‌ها به صورت دائمی استفاده نمود بدون آنکه دچار مشکل شوند و به فکر افزایش عمر لپ تاپ باشند. باید بگوییم که این باور اشتباه است و لپ‌ تاپ نیز همانند هر وسیله دیگری نیازمند مراقبت است تا عمر آن افزایش یابد.

نکاتی وجود دارد که شما با رعایت آن‌ها می‌توانید خیلی راحت عمر و کارایی لپ‌تاپ خود را افزایش دهید. در کالاومگ، به بررسی نکات مفید درباره افزایش عمر لپ تاپ خواهیم پرداخت.

چه کارهایی عمر لپ‌تاپ را کم می‌کند؟

عوامل بسیاری ممکن است عمر مفید لپ‌تاپ شما را کاهش دهند. در ادامه به تعدادی از این عوامل مخرب نگاهی می‌اندازیم.

عدم استفاده از کیف لپ‌تاپ مناسب

جالب است بدانید که استفاده از کیف‌های بد و بی‌کیفیت، ممکن است باعث تکان خوردن زیاد لپ‌تاپ شود و همین تکان خوردن زیاد، باعث می‌شود تا عمر مفید لپ‌تاپ شما به راحتی کاهش یابد.

عوامل موثر در کیفیت عمر باتری لپ تاپ

چه کارهایی عمر لپ‌تاپ را کم می‌کند؟

سعی کنید همیشه کیفی را تهیه نمایید که دارای اندازه استاندارد لپ‌تاپ شما باشد و از متریال با کیفیت در ساخت آن استفاده شده باشد. وجود محافظ باکیفیت نیز در کیف لپ‌تاپ شما اهمیت بسیار بالایی دارد.

قرار دادن لپ‌تاپ روی پا یا سطح صاف بسته

بیشتر لپ‌تاپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فن و راه تهویه هوای آن در قسمت زیری لپ‌تاپ قرار دارد. وقتی شما لپ‌تاپ را روی سطح بسته یا پای خود قرار می‌دهید، ممکن است بخش‌هایی که برای عبور و تهویه هوا طراحی شده است، مسدود شوند.

مسدود شدن این راه‌های عبور هوا باعث می‌شود تا دمای لپ‌تاپ شما افزایش یابد و در نتیجه سبب آسیب رسیدن به قطعات لپ‌تاپ شما شود. بیشترین آسیب وارده بر اثر گرمای زیاد، به قطعاتی مانند پردازنده و باتری و هارد دیسک وارد می‌شود.

افزایش عمر لپ تاپ

عدم استفاده از محافظ برق

نوسانات برق شهری می‌تواند به اندازه قابل توجهی آسیب زننده باشد و پیش‌تر هم پیشنهاد می‌شد که هنگام رخ دادن پدیده‌های طبیعی مانند باران و طوفان بهتر است که لوازم برقی خود را از برق در‌آورید. البته این‌ کار راه‌حل همیشگی نیست و بهتر است برای حل کردن مشکل، از یک محافظ استفاده کنید.

نکاتی که در مورد لپ‌تاپ باید بدانید | نکات لپ تاپ

محافظ برق باعث می‌شود تا شما بتوانید از آسیب‌های ناشی از نوسانات برق شهری جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که خرید و جایگزین کردن شارژر و قطعات می‌تواند مقدار زیادی هزینه داشته باشد اما خرید یک محافظ استاندارد ساده تماماً می‌تواند کار شما را راحت کند.

نکات افزایش عمر لپ تاپ

روشن گذاشتن لپ‌تاپ

همه ما می‌دانیم که راحت‌ترین روش برای خاموش کردن لپ‌تاپ، بستن صفحه آن می‌باشد. توجه داشته باشید که این کار می‌تواند به مقدار بسیار زیادی به لپ‌تاپ شما در دراز مدت آسیب وارد نماید. بهترین کار این است که لپ‌تاپ خود را هفته‌ای یک الی دو بار به شکل کامل خاموش کنید.

روشن گذاشتن لپ‌تاپ

اشتباه بلند کردن لپ‌تاپ

در دست گرفتن لپ‌تاپ در هر حال باعث وارد شدن نیرویی به آن می‌شود. فرض کنید که لپ‌تاپ خود را با استفاده از صفحه نمایش بلند کنید. این نیرویی که با دست به آن وارد می‌شود ممکن است باعث خراب شدن صفحه نمایش شما شود و یا حتی اتصالات پایینی صفحه نمایش را قطع کند.

اشتباه بلند کردن لپ‌تاپ

استفاده از هاردهای قدیمی

هارد دیسک‌های قدیمی به دلیل استفاده از قطعات متحرک، عمر مفید کمتری دارند. پیشنهاد ما این است که از یک SSD به جای هارد دیسک استفاده کنید تا عمر دستگاه شما بیشتر شود.

چگونه عمر باتری لپ‌تاپ را افزایش دهیم؟

حین استفاده دراز مدت از لپ‌تاپ، قطعه‌ای که بیشترین فشار را متحمل می‌شود، باتری لپ‌تاپ است. راهکارهایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها عمر مفید باتری را افزایش داد. در ادامه نگاهی به این نکات می‌اندازیم:

عمر باتری لپ‌تاپ

  1. نور صفحه نمایش خود را کاهش دهید: با روشن بودن لپ‌تاپ و استفاده از آن، بیشترین شارژ باتری صرف روشن بودن صفحه نمایش می‌شود. سعی کنید حین انجام کار، نور صفحه نمایش را کاهش دهید تا عمر مفید باتری شما افزایش یابد.
  2. تنظیمات لپ‌تاپ را تغییر دهید: لپ‌تاپ خود را از حالت استفاده زیاد یا Balanced خارج کنید و روی حالت power saver قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا استفاده بهینه‌تری از شارژ لپ‌تاپ صورت بگیرد.
  3. حین شارژ شدن لپ‌تاپ با آن کار نکنید: زمان‌هایی پیش می‌آید که نیاز داریم تا با لپ‌تاپمان کار فوری را انجام دهیم. در این زمان بهتر است اگر نمی‌توانید منتظر شارژ شدن کامل لپ‌تاپ باشید، باتری لپ‌تاپ خود را از دستگاه خارج کنید و مستقیم به برق شهری متصل شوید. البته این کار برای افرادی انجام‌پذیر نیست و دلیل آن هم به این موضوع باز می‌گردد که تعدادی از لپ‌تاپ‌ها قابلیت جدا کردن باتری را ندارند.
  4. استفاده کمتر از بلوتوث و اینترنت: اتصال لپ‌تاپ به اینترنت و شبکه‌های بلوتوثی باعث می‌شود تا میزان بیشتری از شارژ لپ‌تاپ شما استفاده شود. بهتر است این اتصالات را تنها در مواقعی که واقعاً به آن‌ها نیاز دارید استفاده نمایید.

چگونه استفاده بهینه از لپ‌تاپ داشته باشیم؟

لپ‌تاپ وسیله‌ای ماشینی است و همین موضوع دلیل وجود این حجم از قطعات مختلف است. هر یک از این قطعات، به تنهایی عمر مفید خود را دارند. حالا تصور کنید که چطور می‌توان میان این تعداد از قطعات تعادل ایجاد کرد. در واقع انجام این کار امری غیرممکن است.

بهترین کاری که می‌توانیم انجام بدهیم این است که استفاده خود را کنترل کنیم و به معنای واقعی کلمه بهینه استفاده کنیم. استفاده بهینه یعنی لپ‌تاپ را طوری استفاده کنیم که به آن فشاری وارد نشود. برای مثال بعد از انجام کار باید لپ‌تاپ خود را خاموش کنید تا لپ‌تاپ شما بی‌دلیل روشن نباشد.

یکی دیگر از نکات مهم این است که برنامه‌هایی را که احتیاج ندارید ببندید و نرم‌افزارهایی که نیاز ندارید را حذف کنید.

حداکثر زمان استفاده از لپ‌تاپ 

برای افزایش عمر لپ تاپ و باتری آن، کارهای که می‌توانیم انجام دهیم را معرفی کردیم. یکی دیگر از مواردی که خوب است به آن توجه کنیم، زمان مناسبی است که می‌توانیم از لپ‌تاپ استفاده کنیم. ظرفیت باتری لپ‌تاپ‌ها با یکدیگر متفاوت است.

بهتر است کارهای خود را طوری برنامه ریزی کنید که سیستم شما بتواند برای مدتی مابین کارهایتان استراحت کند. اگر کار شما مدت زمان زیادی طول می‌کشد، بهتر است از یک کول پد استفاده کنید. فراموش نکنید که استفاده درست همیشه باعث پیشگیری از بروز هرگونه مشکل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.