دانش تکنولوژیاخبار تکنولوژیراهنمای خریدمعرفی نامه محصولات دیجیتالمقایسه‌هانقد و بررسی

هر چیزی که در مورد سی پی یو لپ تاپ باید بدانید

سی پی یو لپ تاپ

کامپیوترها ماشین‌های پیچیده‌ای هستند که اجزای بی‌شماری در تولید آن‌ها به‌کار رفته است. این اجزا می‌توانند تخصصی و یا غیر تخصصی باشند; برای مثال در نظر بگیرید که وجود فن در تمامی لپ‌تاپ‌ها مشترک است اما قطعه‌ای مانند سی پی یو لپ تاپ (CPU) با وجود حضور آن در تمامی لپ‌تاپ‌ها، مدل‌ها کارایی متفاوتی دارد. این قطعه، یکی از مهم‌ترین قطعات مربوط به لپ‌تاپ و کامپیوتر است.

در این مقاله به صورت مفصل به انواع سی پی یو لپ‌تاپ خواهیم پرداخت و هر کدام را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سی پی یو لپ تاپ چیست؟

برای بسیاری از کاربرارن سوال پیش آمده که cpu لپ تاپ چیست؟ در جواب این سوال باید گفت پردازشگر مرکزی یا همان CPU، در واقع مغز کامپیوتر شما است. واحد پردازشی متعددی در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها وجود دارد اما بی‌شک مهم‌ترین میان ‌آن‌ها، همین سی پی یو لپ تاپ و کامپیوتر مدنظر ما است. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کارهای رایانه مربوط به همین قطعه می‌باشد.

سی پی یو لپ تاپ چیست

سی پی یو وظیفه دارد تا برنامه‌ها را اجرا کند و محاسبات و اقدامات مربوط به کامپیوتر را انجام دهد، پس از همین مطلب می‌توانید متوجه اهمیت این قطعه در لپ‌تاپ و کامپیوتر شوید. این قطعه مهم و ارزشمند در تمامی دستگاه‌ها حضور پررنگی دارد; هر وسیله‌ای که در دستان خود دارید مانند لپ‌تاپ، گوشی و حتی تلویزیون و اقلامی مانند تبلت، دارای یک سی پی یو برای انجام اصلی‌ترین پردازش‌ها می‌باشد.

چند نوع CPU لپ‌تاپ داریم؟

برای کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های موجود در بازار، در حال حاضر دو برند وجود دارد که با رقابت با یکدیگر، بازار کامپیوتر را در دست گرفته‌اند. این دو برند مطرح و ابرقدرت AMD و Intel نام دارند; در حال حاضر AMD و Intel تنها تولید کننده‌های بزرگ سی‌پی‌یو لپ‌تاپ و کامپیوتر در دنیای تکنولوژی هستند.

سی پی یو AMD

تا سال ۲۰۱۰ به معنای واقعی کلمه اینتل، تنها شرکتی بود که بازار لپ‌تاپ را با سی‌پی‌یو‌های خود در دست داشت اما با گذشت زمان شرکت AMD نیز با سری سی پی یوهای قدرتمند خود یعنی رایزن (Ryzen) توانست قدرت بازار را در دست بگیرد.

سی پی یو core i3

تعدادی از سی‌پی‌یو‌های AMD 

 • لپ‌تاپ‌ کروم بوک و ارزان قیمت: Athlon, Ryzen 3 (U)
 • لپ‌تاپ‌ معمولی و نیمه حرفه‌ای: Athlon, Ryzen 5 (U)
 • لپ‌تاپ گیمینگ: Ryzen 7 (U,H), Ryzen 9 (H)
 • لپ‌تاپ‌های مربوط به ورک استیشن و کارهای سنگین صنعتی و طراحی: Ryzen 7, Ryzen 9 (H)

سی پی یو Intel

همان‌طور که گفته شد شرکت Intel، همیشه و در تمام زمان‌ها بهترین تولید کننده سی پی یو لپ تاپ بوده است. این برند در نسل‌های مختلف، سی‌پی‌یو‌های فوق‌العاده‌ای را وارد بازار کرده است. درتمام این مدت، هر یک از این سی‌پی‌یوها نام اختصاصی خود را داشته است. برای مثال اینتل تا به امروز از نام‌هایی مانند Pentium، Celeron و Core استفاده کرده است.

بهترین سی پی یو لپ تاپ بازار

تعدادی از سی‌پی‌یو‌های Intel

 • لپ‌تاپ‌ کروم بوک و ارزان قیمت:  Pentium, Celeron, Core i3
 • لپ‌تاپ‌ معمولی و نیمه حرفه‌ای: Core i3, Core i5 (U)
 • لپ‌تاپ گیمینگ: Core i7 (U, H), Core i9
 • لپ‌تاپ‌های مربوط به ورک استیشن و کارهای سنگین صنعتی و طراحی: Core i7, Core i9 (H), Xeon

بهترین سی پی یو لپ‌تاپ بازار

هر سی‌پی‌یو برای یک استفاده می‌تواند کافی باشد، اما تعدادی سی پی یو لپ تاپ و کامپیوتر در بازار هستند که علاوه بر عملکرد فوق‌العاده، بیشترین استفاده را نیز در دنیای کامپیوتر دارند. در ادامه به معرفی تعدادی از این CPUها خواهیم پرداخت:

دوتا از بهترین‌های رایزن (Ryzen): 

 • ryzen 9 5950x:
 • ryzen 9 5900hs:

دوتا از بهترین‌های اینتل (Intel):

 • Core i7 12700
 • Core i9 11900

 انواع سی پی یو لپ تاپ

مشخصه‌های اصلی سی پی یو

فرکانس: فرکانس پردازنده نشانه سرعت CPU در تشخیص و دریافت دستورها است. هر چه این سرعت بالاتر باشد، نشان می‌دهد که این سی پی یو توانایی انجام کارهای بیشتری را دارد. فرکانس پردازنده مدنظر ما، با واحدی به نام گیگاهرتز (GHz) محاسبه می‌شود.

پس در کلامی ساده، فرکانس همان میزان سرعت دریافت و پردازش دستورها توسط قطعه سی پی یو می‌باشد.

تعداد هسته: پردازنده‌ها از تعدادی هسته فیزیکی ساخته شده‌اند; هر چه تعداد این هسته‌ها بیشتر باشد، در واقع نشان‌دهنده قدرت بیشتر سی پی یو یا پردازنده می‌باشد. کارهایی مانند بازی و ادیت ویدیو و عکس، یک پردازنده با ۸ هسته احتیاج دارد.

تعداد thread: این مورد، تعداد رشته یا نخ نیز نامیده می‌شود. به زبان عامیانه اگر بخواهیم بگوییم، رشته یک کار یا بخشی از این کار است که CPU باید آن را انجام دهد.

تعداد کارهایی که CPU باید انجام بدهد، با تعداد این رشته‌ها رابطه مستقیم دارد. در تعدادی از سی پی یوهای قدیمی، هر یک دارای یک رشته بودند و درحال حاضر این تعداد دوبرابر تعداد هسته می‌باشد. شرکت اینتل این تکنولوژی منحصر به فرد را هایپر تردینگ (Hyper-Threading) نام‌گذاری کرده است.

حافظه کش: حافظه کش، حافظه پردازنده است که سرعت بالایی دارد اما حجم آن کم است. این حجم معمولاً چند مگابایت است و به پردازنده اجازه می‌دهد تا دسترسی سریع‌تری به داده‌های مورد نیاز داشته باشد.

این حافظه دارای سه قسمت می‌باشد که آن‌ها را سطح می‌نامیم که سطح ۱ سریع‌ترین حافظه است که از نظر فیزیکی نیز به هسته‌های پردازنده نزدیک‌تر است.

قوی‌ترین سی پی یو لپ تاپ کدام است؟

مقایسه سی پی یوها همواره کاری بسیار دشوار بوده است. این پردازنده‌ها باید همیشه در شرایطی کاملاً یکسان و با هم نسلی‌های خود مقایسه شوند. بزرگ‌ترین اشتباهی که ممکن است حین آزمایش این دو پیش بیاید، این است که شرایط یکسان را فراهم نکنیم و یا از دو سی پی یو غیر هم نسل برای مقایسه استفاده کنیم، این کار باعث بروز خطا در مقایسه می‌شود.

پس هنوز هم نمی‌توان پاسخ این سوال را به شکل قطعی داد. این مورد را هم در نظر بگیرید که هر سی پی یو برای یک کار می‌تواند مناسب و کامل باشد، پس این سوال به شکل کلی است و نمی‌توان خیلی روی آن مانور داد.

سی پی یو لپ تاپ Intel بهتر است یا پردازنده ADM؟

حال به این سوال برخورد می‌کنیم که همواره بین طرفداران و متقاضیان این دو برند اختلافاتی بر سر این موضوع بوده است که کدام برند بهتر است. این موضوع یک موضوع کاملاً سلیقه‌ای است و پاسخ آن به این مطلب بازمی‌گردد که شما به عنوان یک کاربر کدام را ترجیح می‌دهید؟

سی پی یو لپ تاپ چیست

سی پی یو اینتل در بیشتر مواقع خواستار بیشتری داشته است اما اشتباه نکنید، این موضوع به این معنی نیست که سی پی یو AMD ضعیف عملکرده است. از طرفی سی پی یوهای تولیدی اینتل معمولاً قیمت بیشتری نسبت به سی پی یوهای AMD دارند.

جمع بندی

خرید یک سی پی‌ یو لپ‌تاپ خوب، کاملاً به کار شما و کارایی که از آن می‌خواهید باز می‌گردد. برای مثال یک سی پی یو معمولی می‌تواند کار شما را راه بیندازد و همین باعث می‌شود تا شما تصور کنید که بهترین سی پی یو بازار را تهیه کرده‌اید. در نظر داشته باشید که بهترین اقدام پیش از خرید این است که نیاز خود را بشناسید و در مورد خرید سیستم، رویایی فکر نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.