دانش تکنولوژی

پارتیشن بندی ویندوز ۱۰ بدون حذف اطلاعات

پارتیشن بندی ویندوز 10

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های مربوط به سیستم عامل، به پارتیشن بندی ویندوز ۱۰ مرتبط می‌شود که ممکن است برای برخی کاربران دردسر ساز باشد. حساسیت کار به اطلاعاتی برمی‌گردد که ممکن است بر روی هارد دیسک شما باشد. همان طور که می‌دانید هارد درایو یا هارد دیسک محل نگهداری اطلاعات و دیتا در کامپیوتر و لپ‌تاپ شما می‌باشد.

توجه داشته باشید که اگر اطلاعاتی روی هارد شما نباشد، کار بسیار ساده و بدون ایجاد نگرانی انجام می‌شود. حتی می‌توانید کار خود را مرحله به مرحله چندین بار تکرار نمایید. مقاله امروز آموزش کاملی درباره‌ی روش‌های حذف، اضافه، کم یا زیاد نمودن حجم درایو در ویندوز ۱۰ می‌باشد.

نکته‌ای مهم در مورد پارتیشن بندی

هنگامی که شما اقدام به پارتیشن بندی هارد می‌کنید، اگر درایوهای ساخته شده‌ی شما Primary باشد، باید توجه داشته باشید که مجموع این پارتیشن‌های Primary نباید از عدد ۳ بیشتر باشد.

چرا که با دنبال کردن مراحل زیر حین ساخت پارتیشن چهارم، اخطاری دریافت خواهید کرد که هارد شما از حالت Active خارج شده و به Dynamic تغییر ماهیت می‌دهد و ویندوز شما عملاً غیرقابل استفاده خواهد شد.

در صورت بروز چنین مشکلی شما مجبور می‌شوید تا کل هارد خود را فرمت کنید. پس توجه داشته باشید که پس از ساخت سه پارتیشن در حالت Primary، چهارمین پارتیشن شما باید در حالت Logicaly ساخته شود.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز ۱۰

۱. روی منوی استارت کلیک راست کنید و گزینه Disk managment را برگزینید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

۲. صبور باشید تا پنجره Disk Managment برای شما به نمایش دربیاید. در قسمت میانی صفحه، درایوهای شما به شکل گرافیکی به نمایش درخواهد آمد. اگر در هنگام نصب ویندوز تنها یک درایو ایجاد نموده‌اید، می‌بایست درایو را انتخاب نمایید و آن را تقسیم کنید.

جهت انجام این کار، روی یکی از درایوهای به نمایش درآمده به صورت گرافیکی، کلیک راست کرده و گزینه Shrink volume را انتخاب نمایید. برای اقدام درست، به تصویر زیر توجه کنید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

۳. پس از انتخاب گزینه Shrink Volume پنجره‌ای باز خواهد شد که در آن از شما خواسته می‌شود تا حجم درایو جدید خود را که در حال ساخت آن هستید مشخص نمایید. توجه کنید که مقدار حتماً باید به مگابایت وارد شود.

برای مثال عدد ۱۰۲۴ مگابایت در واقع یک گیگابایت یا (۱GB) می‌باشد. حال اگر می‌خواهید فضای درایو جدید شما ۳۰ گیگابایت باشد، باید این رقم را در ۱۰۲۴ ضرب نمایید و حاصل ضرب را در پنجره مدنظر وارد کنید و گزینه Shrink را بزنید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

۴. اکنون بعد از انتخاب گزینه Shrink یک درایو یا همان پارتیشن جدید برای شما تولید شده است که به دلیل خام بودن نیاز داریم تا آن را یک بار Format کنیم. نام این درایو باید از حروف A تا Z انتخاب شود. برای انجام این کار روی پارتیشن خام کلیک راست کنید و گزینه new simple volume را برگزینید. این کار را می‌توانید بر اساس موارد به نمایش درآمده در تصویر زیر انجام دهید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

۵. در این مرحله باید دوبار روی گزینه Next کلیک نمایید تا صفحه‌ی زیر برای شما به نمایش دربیاید. در محیط بالای صفحه از لیست کشویی نام درایو را انتخاب نمایید. برای مثال نام درایو را k انتخاب کرده و گزینه Next را انتخاب کنید. تصاویر زیر را با دقت مشاهده نمایید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

۶. در صفحه جدید باز شده، از قسمت لیست کشویی گزینه NTFS را انتخاب کرده سپس از لیست کشویی دومی که به نمایش درآمده، گزینه Defaults را انتخاب نمایید. در بخش Volume Lable می‌توانید نامی برای درایو مورد نظر تایپ نمایید.

پس از تایپ نام مدنظر، مربع نخست را که در آن عبارت Perform a quick format به نمایش درآمده را چک مارک یا علامت‌دار کنید و در نهایت گزینه Next را انتخاب نمایید. تصویر زیر می‌تواند شما را در انجام این کار یاری کند. در آخر روی کلید Finish کلیک نمایید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

روش حذف کردن پارتیشن در ویندوز ۱۰

اگر قصد دارید یک پارتیشن را حذف کنید، تنها باید روی پارتیشن مدنظر راست کلیک کرده و گزینه Delete volume را بزنید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

پیغامی برای شما ظاهر خواهد شد که حاوی هشدار زیر است. این پیغام هشدار می‌دهد که اگر می‌خواهید پارتیشن را حذف کنید، باید بدانید که اطلاعات مربوط به آن نیز حذف خواهند شد. اگر با این مورد مشکلی ندارید گزینه yes را انتخاب نمایید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

حالا می‌خواهیم حجم حذف شده را به حجم پارتیشنی که از آن یک قسمت خاص را جدا کرده بودیم برگردانیم. برای انجام این کار، کافی است روی پارتیشن اصلی راست کلیک کنیم و گزینه‌ی Extend Volume را انتخاب نماییم.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

در نهایت یک پنجره برای شما به نمایش درخواهد آمد که باید تا آخرین مرحله بدون اعمال هیچ گونه تغییراتی گزینه Next را تا انتها انتخاب نمایید.

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

 شیوه پارتیشن بندی ویندوز 10

در مقاله بالا به شیوه صحیح پارتیشن بندی ویندوز ۱۰ پرداختیم. خوب است بدانید که با دنبال کردن مراحل بالا به شکل دقیق و کامل، در حین انجام پارتیشن بندی دچار مشکل نخواهید شد چرا که همه چیز به شکل دقیق و جزئی برای شما شرح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.