دانش تکنولوژی

آشنایی کامل با کیبورد لپ تاپ

کیبورد لپ تاپ

برای ورود اطلاعات به لپ‌تاپ یا به زبان ساده مکالمه کردن با لپ‌تاپ و کامپیوتر، نیازمند وسیله‌ای هستیم که این کار را برای ما انجام دهد. این وسیله در واقع همان کیبورد است که روی اکثر کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها به عنوان یکی از اجزای اصلی حضور دارد. با استفاده از کیبورد لپ تاپ می‌توانیم پیچیده‌ترین کدها و الگوریتم‌ها را روی دستگاه پیاده کنیم و یا حتی ساده‌ترین کارها را مانند وب گردی انجام دهیم. به همین ترتیب در مطلب پیش رو (کالاومگ)، پیش از اقدام به خرید لپ تاپ و کامپیوتر، به همه چیز درمورد کیبورد لپ‌تاپ خواهیم پرداخت.

انواع کیبورد لپ تاپ و تکنولوژی آن‌ها

هرچقدر به پیشرفته بودن و عملکرد عالی قطعات لپ‌تاپ اهمیت دهیم، می‌دانیم که کیبورد نیز از آن دسته موارد ضروری و مهم در کامپیوتر و لپ‌تاپ‌ها است. اگر در آستانه خرید یک سیستم جدید هستید، پیشنهاد می‌شود تا به داشتن یک کیبورد خوب که به سبک کار شما می‌خورد اهمیت زیادی دهید. این کار باعث می‌شود تا روند کار شما و بازده آن بسیار بهتر از قبل باشد. اگر کار شما به گونه‌ای است که مدت زمان زیادی را با کیبورد لپ‌تاپ سروکار دارید، لازم است تا به نکات زیر توجه داشته باشید:

کیبورد لپ تاپ

اندازه دکمه‌های کیبورد لپ‌تاپ

شاید به این نکته توجه نکرده باشید ولی اندازه صفحه کلید یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند بازده شما را در انجام کار بالا ببرد. سایز مناسب کیبورد لپ‌تاپ، با بالا رفتن تمرکز شما حین انجام کار ارتباط مستقیم دارد. یک صفحه کلید فول سایز گزینه بسیار عالی برای استفاده می‌باشد. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنیم، اهمیت معقر بودن دکمه‌های صفحه کلید می‌باشد.

در این شرایط، انگشتان شما به خوبی روی دکمه‌های صفحه کلید جای می‌گیرند و باعث سرعت بخشیدن به کار شما نیز می‌شوند. با دقت به نکاتی که گفته شد خواهید دید که چقدر توجه به همین مسائل ساده می‌تواند انجام کار را برای شما آسان‌تر بکند، پس از کنار چنین مسائلی ساده عبور نکنید.

اندازه دکمه‌های کیبورد لپ‌تاپ

اگر نوشتن و ویرایش مطالب بخش بزرگی از کار شما را به خود اختصاص می‌دهد، به احتمال بسیار زیاد کلیدهایی مانند home و  End را زیاد استفاده می‌کنید. در لپ‌تاپ‌های جدید، تعدادی از این دکمه‌ها با دکمه‌های دیگری مانند کلیدهای جهت دار تلفیق شده‌اند که با استفاده از کلید F می‌توان به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

ممکن است برای شما استفاده از دکمه F با هر دلیلی خوشایند نباشد. در این شرایط باید بدانید که آیا لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما دکمه‌ی جایگزین برای استفاده دارد یا نه. مورد دیگری که می‌خواهیم به آن بپردازیم این است که کارایی نور زیر کیبورد برای شما چیست.

بسیاری از افراد بر این باورند که وجود همچین موردی می‌تواند زیادی باشد. اما توجه داشته باشید که وجود این نور برای افرادی که به کار در تاریکی و شب عادت دارند، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

سفر و انعطاف و بازخورد لمسی

ابتدا می‌خواهیم این سه اصطلاح را توضیح دهیم و در مورد اهمیت هر یک در کیبورد لپ‌تاپ بگوییم.

سفر (Travel)

این کلمه گاهی پرتاب نیز نامیده می‌شود. سفر یا پرتاب به معنی این است که با فشردن هر کلید، تا چه اندازه پایین می‌رود. این میزان سفر در سیستم‌های جدید و مخصوصا لپ‌تاپ‌های جدید بسیار اندک است. کیبوردهای کم ارتفاع معمولاً پرتاب زیادی ندارند. لپ‌تاپ‌های سبک و نازک معمولا چنین فرمی دارند و بسیاری از افراد از این مسئله راضی نیستند.

سفر و انعطاف و بازخورد لمسی | کیبورد لپ تاپ

انعطاف (Flex)

این کلمه نشان می‌دهد که با فشردن هر دکمه، مقداری از محدوده اطراف آن نیز به سمت پایین می‌رود.  صفحه کلیدهایی که در برابر فشردن دکمه‌ها مقاومت بیشتری نشان می‌دهند، نسبت به مواردی که مقاومت کمتری نسبت به فشار دارند بهتر و کاربردی‌تر هستند. شاید این موضوع برای شما عجیب به نظر بیاید ولی کیبوردهایی که با کوچک‌ترین فشار به سمت پایین متمایل می‌شوند، ممکن است تمرکز شما را حین کار پایین بیاورد.

پایین آمدن تمرکز شما حین کار با چنین کیبوردهایی به این خاطر است که حس فشرده شدن کامل دکمه به شما منتقل نمی‌شود. ممکن است شما دکمه‌ای را فشار دهید و به خاطر حرکت کم احساس کنید که حرف مورد نظر تایپ نشده است. در چنین شرایطی ممکن است دکمه رو چند بار فشار دهید و چیزی که تایپ می‌کنید در نهایت به زبان فضایی‌ها خواهد بود.

بازخورد لمسی (Tactile Feedback)

این مورد به احساس فیزیکی ایجاد شده توسط کیبورد گفته می‌شود. بازخوردهای لمسی می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال ویبره نیز نوعی بازخورد لمسی می‌باشد.

در نهایت نکته‌ای است که باید به آن توجه داشته باشید، صفحه کلید بدون انعطاف یا با انعطاف کم بهترین گزینه برای تهیه کیبورد لپ‌تاپ می‌باشد.

انواع صفحه کلیدهای لپ‌تاپ

با یک نگاه ساده به چند لپ‌تاپ به راحتی می‌توانید متوجه این موضوع بشوید که تفاوت‌هایی بین انواع کیبورد وجود دارد. در ادامه به سه نوع صفحه کلید می‌پردازیم.

کیبورد سنتی

صفحه کلید سنتی، کلیدهایی دارد که به صورت منسجم کنار هم قرار گرفته‌اند و معمولا شیب دار  هستند. این دسته از صفحه کلیدها دارای مساحت بیشتر و سفر بیشتری نیز هستند. جالب است بدانید که اگر یکی از این کلیدها به مشکل بخورد، به راحتی قابل تعویض خواهد بود چرا که کل این کیبورد روی یک صفحه قابل تعویض قرار دارد.

انواع صفحه کلیدهای لپ‌تاپ

کیبورد جزیره‌ای یا سبک (chiclet)

صفحه کلید جزیره‌ای، به گونه‌ای است که انگار از بخش‌هایی که برش خورده است، از بدنه لپ‌تاپ خارج می‌شوند. دکمه‌های این کیبورد لپ تاپ شیب دار نیستند و مسطح می‌باشند.

وجود فضای خالی بین دکمه‌ها باعث می‌شود تا تمیزکاری آن نیز به شدت آسان شود. این مدل صفحه کلید، به تازگی مورد علاقه تولیدکنندگان لپ‌تاپ می‌باشد و به همین دلیل شما در بازار لپ‌تاپ بیشتر با این مدل کیبورد روبه‌رو خواهید شد.

کیبورد جزیره‌ای یا سبک (chiclet)

کیبورد مکانیکی

در این مدل کیبورد لپ تاپ بر خلاف دو مورد قبلی، غشایی زیر کیبورد وجود دارد. همچنین در ساختار این صفحه کلیدها از کلیدهای مکانیکی واقعی استفاده می‌شود. این کیبورد بیشتر در سیستم‌های دسکتاپ استفاده می‌شود و دلیل آن به سنگین بودن و اشغال فضای بیشتر و طراحی گران‌قیمت بازمی‌گردد. به علت حرکت عمیق کلیدهای این کیبورد، استفاده‌ی آن برای طولانی مدت پیشنهاد می‌شود.

کیبورد مکانیکی

راهنمای استفاده از صفحه کلید

پیش‌تر به معرفی انواع کیبورد لپ تاپ پرداختیم. حال می‌خواهیم در رابطه با روش صحیح استفاده از کیبورد، نکاتی را ذکر کنیم.

استفاده از کلیدهای کنترلی 

کلیدهای جهت دار به چهار سمت در همه کیبوردها قرار دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها سرعت کار خود را بالا ببرید. کارایی این دکمه‌ها می‌تواند در وب برای اسکرول کردن باشد یا حتی جابه‌جایی میان کلمات و خط‌ها نیز به راحتی می‌تواند با استفاده از این دکمه‌ها صورت بگیرد.

راهنمای استفاده از صفحه کلید

انتقال سریع به ابتدا یا انتهای صفحه

در کیبورد لپ تاپ شما دو دکمه به نام‌های page up و  page down وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی از اول صفحه به ‌آخر صفحه یا برعکس منتقل شوید.

تفاوت میان Delete و Backspace در چیست؟

اگر درحال تایپ کردن یک متن باشید، دکمه Backspace  کاراکتری را برای شما از بین می‌برد که در سمت چپ باشد و دکمه Delete  کاراکتر سمت راست را از بین می‌برد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که در کیبورد فارسی، این موارد برعکس خواهند بود.

دکمه shift یکی از پرکاربردترین کلیدها

کلید shift  یک کلید همه کاره است که به تعدادی از قابلیت‌های آن می‌پردازیم.

  1. اگر می‌خواهید حروفی را به شکل بزرگ تایپ کنید، شیفت یک همکاری سریع و راحت با شما خواهد داشت.
  2. شیفت می‌تواند کارایی برخی از کلیدها را تغییر دهد. برای مثال می‌توان با استفاده از شیفت در کیبورد فارسی، به حروف معرب و برخی علائم خاص دسترسی پیدا کرد.

دکمه shift یکی از پرکاربردترین کلیدها

وظایف کلید Space و  Esc

کلید Space  یا همان فاصله، بزرگ‌ترین کلیدی است که شما در کیبورد لپ‌تاپ و کامپیوتر مشاهده می‌نمایید. این کلید وظیفه ایجاد فاصله میان کلمات را بر عهده دارد.

کلید Esc که درواقع اسکیپ یا کلید گریز نامیده می‌شود، از کلیدهای کوچک روی صفحه کلید است که برای لغو عملیات و کنسل کردن آن‌ها و یا بستن برخی برنامه‌ها به کار می‌آید.

کیبورد لپ تاپ

از کلید Enter  چگونه استفاده کنیم؟

با استفاده از این کلید در حین تایپ کردن موضوع، به راحتی می‌توانید به خط بعد منتقل شوید. در موارد دیگر برای تایید نمودن یک فرم نیز می‌توان به راحتی از آن کمک گرفت.

بزرگ نمایی حروف با استفاده از  Caps Lock

پیش‌تر به این مسئله اشاره کردیم که با کمک دکمه Shift می‌توانیم حروف دلخواه را بزرگ تایپ کنیم، اما جدا از کاربرد این دکمه، دکمه دیگری وجود دارد که وظیفه این کار را به عهده دارد. این دکمه همان Caps Lock است که روی همه کیبوردها وجود دارد.

کاربرد دکمه Tab

هنگامی که شما از دکمه Space به صورت متوالی استفاده می‌کنید، نشانگر چند کاراکتر به جلو می‌رود، این کار به شکل دیگری نیز انجام می‌پذیرد. استفاده از دکمه Tab نیز همین نتیجه را حاصل می‌کند.

اندازه کیبورد لپ تاپ

اندازه کیبورد لپ‌تاپ، می‌تواند وابسته به اندازه صفحه نمایش شما باشد. برای مثال طبیعتاٌ کیبورد لپ‌تاپ ۱۷.۳ اینچی نسبت به کیبورد لپ‌تاپ ۱۱.۶ اینچی بزرگ‌تر و کامل‌تر می‌باشد. اگر کار شما به کیبورد،کارایی و اندازه آن بستگی دارد، پیشنهاد می‌شود حین انجام خرید، به این مورد توجه کافی داشته باشید.

فرق کیبورد عربی و فارسی

کیبورد فارسی و عربی، به دلیل اشتراک برخی حروف میان دو زبان، تفاوت چندانی ندارند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که جایگاه برخی حروف معرب و یا حتی حروف فارسی در کیبوردهای مختلف ممکن است متفاوت باشد.

کیبورد لپ تاپ

محافظ کیبورد

محافظ‌هایی از جنس لاتکس و یا پلاستیک هستند که به عنوان لوازم جانبی عرضه می‌شوند. محافظ کیبورد لپ تاپ می‌تواند کاملاً منحصر به فرد باشد. از جایی که شکل و اندازه صفحه کلید لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها باهم متفاوت است، اگر قصد خرید دارید، بهتر است مدل و اندازه کیبورد خود را بررسی کرده و براساس آن محافظی را تهیه نمایید که متناسب با سیستم شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.