آموزشیراهنمای خرید لپ تاپ

آیا باتری لپ تاپ در حالت خاموش خالی میشود؟ راه‌های جلوگیری از آن

باتری لپ تاپ در حالت خاموشی خالی میشه؟

باتری‌های لیتیومی لپ‌تاپ معمولاً در صورت خاموش بودن مقداری تخلیه/دشارژ می‌شوند، این مقدار، می‌تواند چیزی حدود ۴ تا ۶ درصد باشد. اما اگر روز بعد لپ تاپ خود را باز کنید و متوجه شوید باتری تا نیمه یا به طور کامل تخلیه شده است، چه؟ آیا این برای لپ تاپ طبیعی است؟ با ما در کالاومگ همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

آیا باتری لپ تاپ در حالت خاموش خالی می‌شود؟

همانطور که در مقالات قبلی هم به شما گفتیم، فقط خرید لپ تاپ نیست که اهمیت دارد، بلکه مراقبت از آن در جایگاه ویژه‌تری قرار دارد، زیرا باید همیشه حواستان به لپ‌تاپی که خریداری کرده‌اید باشد و از آن به درستی نگهداری کنید، یکی از این موارد، توجه به باتری لپ‌ تاپ است، می‌دانید که باتری نباشد، لپ‌تاپ دیگر به درد نمی‌خورد. حال این سوال پیش‌ میاید که آیا وقتی لپ تاپ من خاموش است، شارژ آن باز هم خالی می‌شود، باید بگوییم بله،  ولی خالی شدن کامل باتری لپ تاپ یا مقدار زیادی (۱۵ تا ۵۰ درصد) در صورت خاموش بودن، عادی نیست. ممکن است چند دلیل برای این مشکل وجود داشته باشد :

 • راه اندازی سریع فعال است
 • به روز رسانی ویندوز
 • لوازم جانبی USB متصل

بیایید هر نقطه را مورد بحث قرار دهیم و بفهمیم که چرا ممکن است اتفاق بیفتد.

چرا باتری لپ تاپ شما در حالت خاموش خالی می‌شود؟

در اینجا برخی از رایج ترین دلایلی که لپ تاپ شما هنگام خاموش یا خاموش شدن تخلیه می‌شود، آورده شده است.

چرا باتری لپ تاپ شما در حالت خاموش خالی می‌شود

۱. راه اندازی سریع فعال است

راه اندازی سریع یک ویژگی ویندوز است که به طور پیش فرض روشن شده است و به لپ تاپ/کامپیوتر شما کمک می‌کند سریعتر بوت شود (همانطور که از نامش می‌گوید). به طور خلاصه، هنگامی که راه اندازی سریع فعال می‌شود، لپ تاپ شما به جای خاموش شدن کامل، به خواب عمیق یا حالت خواب زمستانی می‌رود. این بدان معناست که لپ تاپ شما بیدار می‌ماند و مقداری انرژی می‌گیرد. توجه داشته باشید، راه اندازی سریع باید باتری لپ تاپ را هنگام خاموش/خاموش شدن به شدت خالی کند.

۲. به روز رسانی ویندوز

همه ما می‌دانیم که ویندوز گاهی اوقات می‌تواند ما را سردرد کند. من متوجه شده‌ام که بسیاری از کاربران لپ تاپ در انجمن‌ها در مورد اینکه باتری لپ تاپ خود پس از آخرین به روز رسانی ویندوز خالی می‌شود، حتی اگر خاموش باشد، صحبت می‌کنند. اگر پس از به روز رسانی ویندوز خود به آخرین نسخه متوجه این موضوع شدید، به روز رسانی می‌تواند مقصر باشد.

۳. لوازم جانبی USB متصل

ممکن است ندانید، اما پورت‌های USB لپ‌تاپ ویندوز می‌توانند لوازم جانبی متصل را در حالت خواب و حتی پس از خاموش شدن تغذیه کنند. اگر با نگه داشتن صفحه کلید خارجی، ماوس و چاپگر به لپ تاپ به خواب بروید، ممکن است روز بعد متوجه کاهش شدید شارژ شوید.

۵ راه برای جلوگیری از خالی شدن باتری لپ تاپ در حالت خاموش

در اینجا ۵ راه برای جلوگیری از خالی شدن باتری لپ تاپ در هنگام خاموش بودن آورده شده است. این راه حل ها برای Dell، HP، Lenovo، Asus، Acer، Samsung، Surface، MSI، Toshiba یا هر لپ تاپ ویندوزی قابل اجرا هستند. پس اگر به فکر خرید لپ تاپ ایسوس و یا هر لپ‌تاپ‌ دیگری هستید نیز باید اطلاعات کامل را در مورد باتری لپ تاپ داشته باشید.

۱. Fast Startup را خاموش کنید

اگرچه راه اندازی سریع نباید بر عمر باتری تأثیر بگذارد، آزمایش ضرری ندارد. در اینجا نحوه غیرفعال کردن آن آمده است.

 

 •  ۱. Windows + R را فشار دهید تا کادر Run باز شود. powercfg.cpl را تایپ کنید و OK کنید.

Fast-Startup-را-خاموش-کنید

 • از منوی سمت چپ “Chose what the power buttons do” را انتخاب کنید.

powercfg.cpl

 • روی گزینه Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.

Change settings that are currently unavailable

 • تیک «Turn on fast startup» را بردارید. روی “Save settings” کلیک کنید و همه چیز را ببندید.

Save settings

راه اندازی سریع به نوعی بی فایده است اگر لپ تاپ شما دارای SSD باشد. ممکن است به جای ۷ ثانیه ۱۰ ثانیه طول بکشد. که جای نگرانی نیست.

۲ . USB Selective Suspend Setting را غیرفعال کنید

خوب نیست که پورت‌های USB هر روز وصل یا جدا شوند. اما اگر این کار را نکنید، دستگاه‌های متصل می‌توانند باتری را مصرف کنند. خوشبختانه برای غیرفعال کردن پورت های USB پس از خاموش شدن، نیازی به رفتن به بایوس ندارید.

 • ۱. Windows + R را فشار دهید تا کادر Run باز شود. powercfg.cpl را تایپ کنید و OK کنید.

Fast-Startup-را-خاموش-کنید

 • روی «Change plan settings» واقع در کنار طرح انتخابی کلیک کنید.

Change plan settings

 • گزینه‌ی Change advance power settings را انتخاب کنید.

Change advance power settings

 • تنظیمات USB settings > USB selective suspend setting > On battery را غیرفعال کنید.

 

USB settings

 • در آخر روی گزینه‌ی Apply و OK کلیک کنید.

۳ . به نسخه قبلی ویندوز برگردید

اگر درست پس از نصب آخرین به‌روزرسانی ویندوز شروع شد، حذف نصب آن به‌روزرسانی می‌تواند این مشکل را حل کند. دو راه برای انجام این کار وجود دارد:

A . به روز رسانی را حذف نصب کنید

 • Windows + I را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا تنظیمات باز شود.
 • گزینه‌ی Update & Security را انتخاب کنید.

Update & Security

 • Windows Update را از سمت چپ انتخاب کنید. به پایین بروید و “view update history” را انتخاب کنید.

view update history

 • روی گزینه‌ی Uninstall updates بزنید.

Uninstall updates

 • به دنبال آخرین به روز رسانی بر اساس ستون Install On باشید. روی آن کلیک راست کرده و حذف نصب کنید. اکنون لپ تاپ شما شروع به حذف به روز رسانی کرده و پس از آن سیستم راه اندازی مجدد می‌شود.

B . لپ تاپ خود را با استفاده از یک نقطه بازیابی، بازیابی کنید

 • نوار جستجوی ویندوز را فعال کنید، «Recovery» را تایپ کنید و پس از نمایش روی آن کلیک کنید.

Recovery

 • گزینه‌ی Open System Restore را انتخاب کنبد.

Open System Restore

 • گزینه‌ی Next را بزنید تا یک پنجره برای شما نمایش داده شود.

Next

 • یک روز قبل از به روز رسانی ویندوز، نقطه بازیابی را انتخاب کنید. برای گزینه‌های بیشتر، «Show more restore points» را علامت بزنید.
 • “Next” را بزنید و لپ تاپ شما مجددا راه اندازی می شود تا به روز رسانی که نصب کرده‌اید حذف شود.

۴ . سلامت باتری را بررسی کنید

گاهی اوقات یک باتری خراب می تواند باعث شود که دیگر شارژ را حفظ نکند. پشتیبان گیری ضعیف باتری یک علامت کامل است که سلامت باتری رو به پایین است.

Check Battery Health

یک راه سریع برای بررسی وضعیت باتری بدون هیچ ابزار شخص ثالث این است که Command prompt را باز کنید و powercfg /batteryreport را تایپ کنید و Enter را بزنید.

battery

گزارش باتری در C:\User\Your_Username\battery-report.html ذخیره می‌شود.

۵ . با خدمات مشتری تماس بگیرید

اگر هیچ چیز جواب نداد، آخرین راه حل شما این است که با مرکز خدمات تماس بگیرید و اجازه دهید آنها را بررسی کنند. در صورتی که دوره گارانتی گذشته است و می‌خواهید هزینه را کاهش دهید، می توانید آن را نزد یک متخصص ببرید.

کلمات پایانی

برای نتیجه گیری، عادی نیست که باتری لپ تاپ در زمان خاموش/خاموش شدن به میزان زیادی تخلیه شود. هر چیزی بیش از نرخ تخلیه ۴٪ -۶٪ نگران کننده است. امیدوارم این مقاله به اکثر سوالات شما پاسخ داده باشد. در صورت داشتن نظر، می‌توانید برای ما کامنت بزارید.

اگر علاقه‌مند به مشاهده مدل‌های جدید و متنوع لپ‌تاپ و خرید آن‌ها نیز هستید، می‌توانید به سایت اینترنتی ما به نام کالاوما مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهید و قیمت‌ها را با دیگر رقبا، مقایسه کنید.

۴ دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر من وقتی لپتاپم رو خاموش میکنم ۸۰درصد باتریش شارژ داره وقتی روشن میکنم ۷۷در صد آیا این موضوع نگران کنندست یا یک امر طبیعی ؟

  1. سلان به شما، کاهش سطح شارژ باتری لپتاپ شما از ۸۰٪ به ۷۷٪ پس از روشن کردن آن ممکن است به نظر برخی افراد نگران‌کننده به نظر برسد، اما در حقیقت این امر معمولی است و نیاز به نگرانی ندارد. وقتی که لپتاپ خاموش است، باتری به طور طبیعی می‌تواند کمی از شارژ خود را از دست بدهد. این کاهش کوچک در سطح شارژ باتری پس از روشن کردن لپتاپ، احتمالاً به دلیل کارکرد سیستم و مصرف انرژی توسط برنامه‌ها و سخت‌افزارهای در حال اجرا در زمان روشن بودن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *